Jak do skoly bez uceni

Vytrvalé Byliny

7.1.2009 21:07 | g0esh4cks | 

Barvínek menší - Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř vysoký 15-20 cm. Jeho oddenek je plazivý, v mnoha místech kořenující. Krátce řapíkaté listy jsou vstřícné, okraje čepelí jsou slabě podvinuté. Dlouze stopkaté květy mají modrou až modrofialovou barvu. Korunní cípy jsou nesouměrné, doleva stočené. Rostlina kvete od března do června. Plody jsou dva měchýřky, které srůstají naspodu.

Blatouch bahenní - Popis: Je vytrvalá bylina s přímou, někdy vystoupavou kořenící lodyhou. Dorůstá výšky 30 až 50 cm, výjiměčně dosahuje 1 m. Dolní listy jsou řapíkaté, horní až přisedlé. Čepele listů jsou srdčité až okrouhlé, pilovité. Rostlina je mírně jedovatá. Květy jsou leskle žluté, pětičetné, nerozlišené na kalich a korunu. Rostlina je chráněna.Patří do čeledi pryskyřovitých. Plodem je mnohosemenný měchýřek.Čekanka obecná - Popis: Je vytrvalá vysoká i přes 1 m rostoucí z válcovitého kůlovitého kořenu. Lodyha je poměrně slabá a větvená, zpravidla vyrůstá až druhým rokem. Na lomu vytéká z ní mléko. Přízemní listy tvoří růžici kracovitě peřenoklanných zubatých listů, lodyžní lístky jsou podlouhle kopinaté a slabě zubaté. Květy mají 3 až 4 cm v průměru, jsou modré, vzácněji růžové až bílé. Květní úbory mají jazykovitý tvar. Plody jsou obvejcovité nažky bez chmýru s korunkou štětinek na horním konci.

Jednoleté byliny


Aksamitník rozkladitý - Popis: Jednoletá, 15 až 30 cm vysoká bylina. Lodyha s větvemi do stran odkloněnými, dolní větve téměř plazivé. Listy vstřícné, horní často střídavé, peřenosečné. Nízký druh aksamitníku patří mezi nejznámější. Zdobí v létě parky, ulice, nádoby a zahrady. Je velmi nenáročný a kvete do zámrazu. Na nízkém rozkladitém stonku je spousta jednoduchých, poloplných či plných úborů žluté, oranžové či hnědavé barvy. Úbory v průměru 3 až 5 cm.Listy jsou zpeřené a zubaté. Plody jsou šištice.
Brutnák lékařský - Popis: Jednoletá, mohutná rostlina vysoká 10-60 cm. Lodyhy jsou v horní části často červeně naběhlé, porostlé řídkými chlupy. Květy vyrůstají na převislých stopkách, které mají červenou barvu. Koruna je kolovitá a modrá. Ústí krátké trubky lemují bílé šupinky.
Drchnička rolní - Popis: Jednoletá bylina s poléhavou až vystoupavou, 6 - 30cm dlouhou lodyhou. Listy jsou vejčité, tupé nebo špičaté, světle zelené. Květy jednotlivě v úžlabí středních a horních listů, kališní lístky kopinaté s blanitým okrajem, korunnívečité až eliptické, ohnivě červené, vzácně modré nebo jiné barvy. Plodem je tobolka.
Dvouleté bylinyDivizna knotovkovitá - Popis: Dvouletá, 100 - 140 cm vysoká bylina. Listy na líci temně zelené, na rubu tence šedobíle plstnaté, přízemní podlouhle kopinaté, horní lodyžní víceméně kopinaté. Květy v 2 - 8květých svazečcích uspořádaných v bohatě latovitě větvených květenstvích. Kalich až k bázi členěný v čárkovitě kopinaté cípy, koruna kolovitá až mírně nálevkovitá, živě žlutá, bílá nebo bledě žlutavá.


Hvozdík svazčitý - Popis: Jednoletá až dvouletá bylina s přímou lodyhou, větvenou v horní polovině, mírně šedozeleně zbarvenou. Lodyha i kopinaté listy jsou drsněji chlupaté. Svazčité vrcholové květenství s podpůrnými úzkými listeny je složeno z 2-10 květů. Trubkovitý kalich je chlupatý. Korunní lístky mají růžovou až červenou barvu, obvejčitý tvar s nepravidelnými zuby po okraji.
Bodlák kadeřavý - Popis: Dvouletá bylina vysoká 50 až 120 cm, bez výběžků, lodyha kadeřavá a křídlatá, listy kopinaté s ostny, peřenoklané nebo hluboce dvakrát zubaté, horní přisedlé, dolní řapíkaté. Květy 1 až 1,5 cm široké, světle červené až purpurové, po 3 až 5.