Jak do skoly bez uceni

Windows 2

8.1.2009 15:40 | g0esh4cks | 

Co je to operační systém?
Bez příslušného softwaru je počítač jenom hromada elektroniky, která vydává teplo. Pokud je hardware srdcem počítače, je software jeho duší. Operační systém je soubor systémových programů, které uživateli umožňují spouštět aplikační programy. V zásadě platí, že teprve operační systém představuje charakteristiku počítače. Většina uživatelů PC používá jeden nebo více operačních systému, z nich každý může mít úplně jiný vzhled a chování. OS je tvořen sadou samostatných dílů, které dohromady tvoří operační systém. Nutným dílem OS je jeho jádro, ani to by však nebylo k ničemu bez knihoven nebo příkazových interpretů..
Operační systém je základní programové vybavení počítače. Je to rozhraní, jehož prostřednictvím uživatel komunikuje s hardwarem
Operační systém je ve skutečnosti řada spolupracujících funkcí, které dohromady dávají uživateli souvislý pohled na systém.

MS Windows je pokusem firmy Microsoft alespoň částečně dohnat nedostatky MS DOSu; pokusem, jehož úspěšnost byla již komerčně potvrzena. Zezačátku však šíření Windows nepotvrzuje jejich kvalitu, ale pouze nekvalitu MS DOSu - uživatelé prostě volí menší zlo: buď vyloženě mizerný MS DOS, nebo pouze špatné MS Windows.
MS Windows lze velmi dobře přirovnat k Systému 7 počítačů Apple Macintosh. Systém 7 má daleko lepší grafické uživatelské rozhraní a je na srovnatelně výkonném počítači o poznání rychlejší; Windows to vyrovnávají konzistentnější vnitřní strukturou a přece jen o něco lepším prostředím pro programátory.

Podle názvu systému - Windows 2000 - by se mohlo zdát, že jde o pokračovatele a následníka Windows 95 a Windows 98. Ve skutečnosti tomu tak není. Microsoft považuje za hlavní směr vývoje operačních systémů Windows NT, která se vyznačuje mnohem větší stabilitou a bezpečností než Windows 95. Mnoho uživatelů má nepříjemné zkušenosti a chybovými hlášeními Windows a hroucením operačního systému v nejméně vhodný okamžik. Windows 2000 nabízí celou řadu mechanismů, které je činí bezpečnějšími - a to i pro rozsáhlé průmyslové či komerční aplikace. S bezpečnostními mechanismy se většinou uživatel nesetká otevřeně - uživatelské prostředí je velmi podobné Windows 98 a inovace jsou ukryty spíše uvnitř systému. Naproti tomu programátoři musí plně respektovat nový styl vytváření aplikací a nemají už tak volnou ruku jako v minulosti - Microsoft například doporučuje, aby si každá aplikace ukládala svoje knihovny a soubory do speciálního adresáře a nepřepisovala společné knihovny Windows, jak bylo v minulosti obvyklé. Tento styl tvorby uživatelských programů způsobí sice, že zaberou více místa na disku, ale nehrozí nechvalně známé borcení Windows poté, co uživatel nainstaloval a odinstaloval více aplikací.


Bezpečnost především
Bezpečnostní mechanismy Windows jdou mnohem dále. Každému uživateli je možno omezit přístup pouze do vyhrazených adresářů, ale také pomocí kvót určit, kolik diskového prostoru smí využívat. Tak je možné například zamezit, aby děti zcela zaplnily disk počítače hrami nebo aby byl firemní server zahlcen soubory zaměstnanců.
Nové Windows mohou v případě potřeby zajistit, aby části operačního systému nebyly upraveny aplikacemi, a dokonce je možné chránit systém tak, že používá jen speciálně označené knihovny, které byly schváleny jako bezpečné. Pokud došlo k poškození nebo úpravě některé ze systémových knihoven, Windows ji automaticky rekonstruují. Dokonce i když uživatel omylem smaže část souborů nějaké aplikace, Windows pouze požádají o vložení instalačního média a chybějící soubory doplní. Vlastnosti Windows 2000 mohou správci sítě upravovat velmi pohodlným centrálním způsobem. Snadno například zařídí úpravou uživatelských práv, aby žádný ze zaměstnanců nemohl na firemních počítačích instalovat nebo spouštět vlastní programy. Windows 2000 navíc podporují kryptografii v dosud nevídané míře - umějí zakódovat adresáře a soubory na disku, ale umožňují dokonce i kódovat data putující po firemní síti, a tak výrazně zlepšit ochranu před nežádaným únikem informací.


Pohodlné bydlení pro informace
Windows 2000 obsahují řadu nových technologií, které značně ulehčí správu souborů a ukládání dat. Mimo již zmíněnou možnost omezit kvótami velikost použitelného prostoru pro jednotlivé uživatele za pozornost stojí Disk Mounting, technologie, která dovoluje připojit celý disk jako adresář. Tento disk navíc vůbec nemusí být ani na pracovní stanici - může jít o disk na vedlejším počítači sdílený přes počítačovou síť.
Práci s množstvím dat ulehčí technologie Remote Storage. Uživatel může připojit k počítači páskový mechanismus s mnoha gigabyte a technologie Remote Storage pomyslně zvětší pevný disk na počítači - pokud je nějaký soubor málo používán, přesune ho na pásku, a zvětší tak volné na disku. V případě, že onen soubor bude potřeba, Remote Storage ho z pásky opět přesune zpět na disk. Uživatel si tak nemusí lámat hlavu, které soubory má ze svého počítače odstranit, aby uvolnil místo na disku - Windows to učiní automaticky. Podobným způsobem fungují i všechny roletovací nabídky , kde déle nepoužívaní zástupci aplikací z nabídky zmizí. Nabídka je opatřena tlačítkem Další, kde je-li potřeba lze zástupce najít, a ten se opět v nabídce objeví.
Funkce IntelliMirror automaticky sleduje soubory, se kterými uživatelé pracují na stanicích, a zálohuje je na centrálním serveru. Pokud dojde k výpadku pracovní stanice, IntelliMirror ztracené soubory obnoví.


Nároky a kompatibilita
Windows 2000 patří k rodině operačních systémů Windows NT, a proto je pro ně nejdůležitější dostatek volné paměti. I pro základní práci bude nezbytné mít alespoň 64 MB paměti, ovšem odborníci doporučují pro pohodlnou práci množství dvojnásobné. Výkon procesoru počítače je méně důležitý a Windows 2000 by podle specifikací Microsoftu měly být schopny funkce i s Pentiem 166. Doporučován je ale procesor Pentium 300 Mhz.
Nové vlastnosti Windows 2000 navíc mohou způsobit nekompatibilitu se staršími programy. Windows 2000 jsou k aplikacím mnohem přísnější, a proto se může stát, že případné nekorektní chování nedovolí. Takový program ovšem nebude fungovat, jak upozorňují specialisté z Microsoftu. Pracovníci Microsoftu v současné době testují kompatibilitu Windows 2000 s různými aplikacemi a neustále rozšiřují seznam kompatibilních programů. Tento seznam je možno najít na internetu na stránkách Microsoftu (www.microsoft.com/windows/profesional/deploy/compatibile/).

XP
Nedávný pohled na kancelářský balík Office XP, tedy jeho grafické provedení. Prohlédněte si obrázky - grafici se skutečně činili a odvedli slušný kus práce. Enormní nárůst výpočetního výkonu hardwarových částí počítače prostě něco polykat musí, tak proč by to nemohla být právě grafika systému. Mně osobně se detailně propracovaný vzhled a jemně vyvedená "prostorová" grafika líbí. Celé prostředí skutečně působí čistším a uhladěnějším dojmem, každé okno přetéká spoustou informací o všem možném, ikony a obrázky doprovázejí uživatele na každém kroku.
Drobnou výjimkou je start systému - po pestré instalaci (která si vyžádá asi 1,3 GB z vašeho hardisku) se před vámi objeví prázdná plocha, na níž je schovaná jediná ikonka odpadkového koše. Vše ostatní přesunuli architekti do nově uspořádaného tlačítka START, které zpočátku pěkně motá hlavu, než si zvyknete, že to důležité je nenápadné a naopak. Ale přechod od programového k úkolovému uspořádání systému chce své. Není-li vám jasné, co si pod tím představit, vězte, že hlavní činností uživatelé, který si chce napsat dopis, už nebude hledání nějakého textového editoru, jehož jméno si musí pamatovat nebo nějak zjistit. Uživatel Windows XP má lusknout prsty a říci systému: ""chci napsat dopis!", a magické mávnutí hlaviček pevného disku vykouzlí okénko, které mu to umožní.
Celý design je přizpůsoben rostoucímu grafickému rozlišení monitorů a zůstává přehledný i u podporovaného rozlišení 1900 x 1280 bodů. Speciální technologie ClearType má zajistit vynikající čitelnost textů i na plochých LCD monitorech. S prací s notebookem lze využít funkci DualView, s jejíž pomocí připojíte větší monitor, aniž byste vyřadili zobrazování na vestavěné obrazovce.
Vzhledových témat samozřejmě bude k dispozici více, ale pokud vám nový kabát připadá až moc nový, můžete si ho zpátky přepnout zpátky do starého známého okna se šedivými okraji a modrým titulkovým pruhem.
Prostředí Windows XP je opět orientováno na uživatelské profily, nicméně byla vylepšena správa uživatelských politik a snadnější je i přepínání profilů na jednom počítači.
K hitům nových Windows mají patřit podpory pro nové, zejména multimediální, technologie - například přímá integrované vypalování a přepisování CD, videostřižna MovieMaker, program pro správu katalogu obrázků nebo práce s digitálními fotoaparáty. V oblasti komunikace je to například podpora pro bezdrátové nebo malé domácí sítě. Zvýšení bezpečnosti mají zajistit třeba integrované funkce firewallu nebo šifrovaný souborový systém, který je navíc schopen vaše data nejen chránit, ale i komprimovat a šetřit tak místo na pevném disku.
V rámci internetové bezpečnosti a ochrany soukromí přináší nový Internet Explorer 6 lepší kontrolu nad cookies, web bugs a dalšími špióny.
Mluvíme-li o pomocnících, přes všechny vymoženosti moderních asistentů zůstává nejlepším rádcem šikovný kamarád. Ten nyní dostává do ruky mocnou pomůcku - systém vzdálené asistence, který mu zpřístupní dálkové ovládání vašeho počítače, bez jakéhokoliv cestování.
Jak je vidět už na první pohled, přinesou Windows Xp nemálo vylepšení, ať už ve verzi Home Edition, určené spíše pro domácí využití, nebo ve verzi Professional, která má oslovit hlavně firemní klientelu. Jejich říjnové oficiální uvedení na trh je netrpělivě očekáváno. Mnozí si od něj slibují mimo jiné také oživění stagnujícího trhu s počítači. Ukazuje se, že celkem oprávněně - "xpéčka" rozhodně mají předpoklady tato očekávání splnit.